SN74LVC1G32DCKR IC Chip OR Gate Single 2 Input Logic Voltage Translation Logic Gates
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : TI
Model Number : SN74LVC1G32DCKR
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Number of Circuits : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Volt3V ~ 18Vage - Supply : 1.65V ~ 5.5V
Mounting Type : Surface Mount
Supplier Device Package : SC-70-5
Number of Inputs : 2
PN : SN74LVC1G32DCKR
Contact Now
SN74LVC1G32DCKR Integrated Circuit IC
Chip OR gate Single 2 input Logic voltage translation Logic gates Package SC-70-5
SN74LVC1G32DCKR
Logic Type
Number of Circuits
1
Number of Inputs
2
Features
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max)
10 µA
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Input Logic Level - High
1.7V ~ 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Supplier Device Package
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Base Product Number
SN74LVC1G32DCKR Features
  • Available in the Ultra-Small 0.64 mm2
  • Package (DPW) with 0.5-mm Pitch
  • Supports 5-V VCC Operation
  • Inputs Accept Voltages to 5.5-V
  • Supports Down Translation to VCC
  • Max tpd of 3.6 ns at 3.3-V
  • Low Power Consumption, 10-µA Max ICC
  • ±24-mA Output Drive at 3.3-V
  • Ioff Supports Live Insertion, Partial-Power-Down
  • Mode, and Back-Drive Protection
  • Latch-Up Performance Exceeds 100 mA Per
  • JESD 78, Class II
SN74LVC1G32DCKR Description
This single 2-input positive-OR gate is designed for 1.65-V to 5.5-V VCC operation.
The SN74LVC1G32DCKR device performs the Boolean function Y = A + B or Y = A + B in positive logic.
The SN74LVC1G32DCKR device is available in a variety of packages, including the ultra-small DPW package with a body size of 0.8 × 0.8 mm.