MAX22501EATA+T Electronic Components IC Transceiver Data Surface Mount 100Mbps
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ADI / MAXIM
Model Number : MAX22501EATA+T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Mounting Type : Surface Mount
Type : Transceiver
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package : 8-TDFN (3x3)
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
PN : MAX22501EATA+T
Contact Now
MAX22501EATA+T Electronic
Components IC Chips 8-SOIC Package Transceiver Half Data Rate 100Mbps
Product Status
Active
Type
Transceiver
Protocol
RS422, RS485
Number of Drivers/Receivers
1/1
Duplex
Half
Receiver Hysteresis
250 mV
Data Rate
100Mbps
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-TDFN (3x3)
Base Product Number
MAX22501EATA+T Overview
This LED driver IC features an enhanced 8-WDFN Exposed Pad package for driving common LEDs.In the Tape & Reel (TR) package, this receiver is mounted.Since this is a Transceiver can transceiver, many solutions can use it for a variety of functions.A Surface Mount-type PCB or development board can be used to place this wide receiver.Power supply requirements for this differential driver are 3V~5.5V.There can be up to 1/1 eligible receivers/drivers on the field at the same time with this electronic part.The operating temperature of this ic receiver is -40°C~125°C. It is primarily designed for applications with low temperatures.You can search with MAX22501 to get more variants of this part, since it identifies the product type, temperature, package, etc.