TPS62170QDSGTQ1 PMIC Chip Switching Regulator 0.9V Step-Down DCS-Control™
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : TI
Model Number : TPS62170QDSGTQ1
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) : 3V
Voltage - Input (Max) : 17V
Package / Case : 8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package : 8-WSON (2x2)
PN : TPS62170QDSGTQ1
Contact Now
TPS62170QDSGTQ1 Power Management ICs
PMIC 8-WFDFN Package Buck Switching Regulator IC 0.9V Step-Down DCS-Control™
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3V
Voltage - Input (Max)
17V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
6V
Current - Output
Frequency - Switching
2.25MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Supplier Device Package
8-WSON (2x2)
Description
The TPS62170QDSGTQ1 family is an easy to use synchronous step-down DC-DC converter optimized for applications with high power density. A high switching frequency of typically 2.25 MHz allows the use of small inductors and provides fast transient response as well as high output voltage accuracy by utilization of the DCS-Control topology.
With their wide operating input voltage range of 3 V to 17 V, the devices are ideally suited for systems powered from either a Li-Ion or other battery as well as from 12-V intermediate power rails. It supports up to 0.5-A continuous output current at output voltages between 0.9 V and 6 V (with 100% duty cycle mode). Power sequencing is also possible by configuring the Enable and open-drain Power Good pins.
Why buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
Quality TPS62170QDSGTQ1 PMIC Chip Switching Regulator 0.9V Step-Down DCS-Control™ for sale
TPS62170QDSGTQ1 PMIC Chip Switching Regulator 0.9V Step-Down DCS-Control™ Images