ACS725LLCTR-50AB-T Current Transducer High Accuracy Low Power Current Sensing
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro MicroSystems
Model Number : ACS725LLCTR-50AB-T
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Sensors Transducers
Manufacturer : Allegro MicroSystems
Manufacturer Product Number : ACS725LLCTR-50AB-T
Description : SENSOR CURRENT HALL 50A 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Contact Now
ACS725LLCTR-50AB-T Current Sensor
Features:
-High accuracy of 0.75% full scale
-Low power consumption and low temperature coefficient
-Operates from 5V to 80V
-Low temperature offset
-High immunity to electrical noise
-Low-profile, surface mountable
-Lead-free, RoHS compliant
Specifications:
-Input Voltage Range: 5V to 80V
-Output Voltage Range: 0 to 5V
-Full Scale Range: 50A
-Accuracy: 0.75%
-Operating Temperature Range: -40°C to +85°C
-Output Impedance: 10 ohms
-Operating Frequency: DC to 5kHz
Product Status
Active
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1.5%
Accuracy
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C