ACS713ELCTR-20A-T 20A Sensors Transducers Bi Directional Linear Current Sensor
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS713ELCTR-20A-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Typeor : Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing : 20A
Sensitivity : 185mV/A
Frequency : DC ~ 80kHz
Linearity : ±1.5%
Voltage - Supply : 5V
Contact Now
ACS713ELCTR-20A-T 20A Bi-directional Hall Effect-Based Linear Current Sensor 8-SOIC Package
For Measuring
DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
185mV/A
Frequency
DC ~ 80kHz
Linearity
±1.5%
Accuracy
±1.5%
Voltage - Supply
5V
Response Time
5µs
Current - Supply (Max)
13mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Unidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
8-SOIC
Product Listing:
Allegro MicroSystems ACS713ELCTR-20A-T, 8-SOIC Hall Effect-Based Linear Current Sensor, 20A
Features:
• Wide Operating Voltage Range: 4.5V to 5.5V
• Output Voltage Proportional to AC or DC Current
• Low Operating Current: 60μA (typ)
• Low Offset Voltage: 230mV (max)
• Low Temperature Coefficient: ±15ppm/°C (max)
• High Accuracy: ±1.5% (typ) at 25°C
• High Noise Rejection: 50Hz/60Hz
• Temperature Range: -40°C to +85°C
• RoHS Compliant
• Packaged in 8-pin SOIC Package
Why buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
Product Tags:
ACS713ELCTR 20A T
Bi Directional Linear Current Sensor
Quality ACS713ELCTR-20A-T 20A Sensors Transducers Bi Directional Linear Current Sensor for sale
ACS713ELCTR-20A-T 20A Sensors Transducers Bi Directional Linear Current Sensor Images