ACS711KLCTR-12AB-T Sensors Transducers 8-SOIC Package Hall Effect Based Linear Current Range
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS711KLCTR-12AB-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Response Time : 4.6µs
Current - Supply (Max) : 5.5mA
Current - Sensing : 12.5A
Contact Now
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
110mV/A
Frequency
DC ~ 100kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±5%
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4.6µs
Current - Supply (Max)
5.5mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
8-SOIC
Product Listing:
1. ACS711KLCTR-12AB-T Hall Effect-Based Linear Current Sensor: This Hall Effect-based linear current sensor from Allegro MicroSystems is an 8-SOIC packaged solution for sensing current in a wide range of applications. It is capable of sensing currents up to 12A, with a linear output between 300mV and 2.8V.