ACS724LMATR-30AB-T Hall Effect Current Sensor - Wide Range High Accuracy
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro MicroSystems
Model Number : ACS724LMATR-30AB-T
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Sensors Transducers
Manufacturer : Allegro MicroSystems
Manufacturer Product Number : ACS724LMATR-30AB-T
Description : SENSOR CURRENT HALL 30A 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Contact Now
ACS724LMATR-30AB-T Hall Effect-Based Linear Current Sensor
Features:
• Integrated Hall effect-based linear current sensor with a 30A rated current
• Wide operating temperature range of -40°C to +150°C
• Accurate current measurement over a wide range of temperatures
• Small form factor
• Low power consumption
• High accuracy
• Low profile package
• RoHS compliant
Specifications:
• Rated Current: 30A
• Operating Temperature Range: -40°C to +150°C
• Accuracy: ±2%
• Output Voltage: 0.05V - 0.95V
• Bandwidth: 10kHz
• Response Time: 2µs
• Operating Voltage Range: 5V - 15V
• Output Impedance: ~0.2Ω
• Supply Voltage: 5V - 15V
• Package: TO-92 Style
Product Status
Active
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
66mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1.5%
Accuracy
±1.5%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C